מהו ההרגל אשר הוכח מדעית שיסייע לשמור על המוח שלנו לתפקד במיטבו?

 
מאת: אילה פינקוייס
 
 
 
 
שתף ב
 
 
Share on Facebook
Tweet
 
 
 
 
 
כיצד תוכלו לעשות זאת בחיי היום יום, באופן עצמאי – במשרד או בביתי?
לכבוד חופשת החג הקרב ממליצים לכם להתנסות בתרגול שהכנו לכבודכם.

 
 
 
 
מותו של מוחמד עלי מהווה תזכורת קודרת למה שיכול לקרות לנו כאשר אנו לוקחים את הבריאות הנוירולוגית שלנו כמובנת מאליה. דמות איקונית, עלי, המתאגרף הטוב בעולם סבל ממחלת הפרקינסון. מצבו ללא ספק הושפע ע"י אינספור טראומות לראש. חוץ מלהימנע מפגיעות ראש, האם ישנן דרכים נוספות לשמר את תפקודי המוח? מחקר עדכני מלמד שבהחלט קיימות דרכים שכאלו.

ד"ר ג'וליה סמפטון בכתבתה מדווחת כי תרגול מיינדפולנס הוכח מחקרית כמגן על המוח מתהליך ההזדקנות וכמשפר פוקוס, פרודוקטיביות, תקשורת וזיכרון.
מיינדפולנס משמעותו "מתן תשומת לב, באופן מכוון, עדין ולא שיפוטי, לחוויה שמתפתחת כאן ועכשיו" (ג'ון קבאט זין, 1979).
מחקרים הראו שאנו פחות מאושרים כאשר המוח שלנו נודד. עם זאת, נדידת מחשבות היא תופעה טבעית לחלוטין. בני אדם כל הזמן עסוקים במחשבות על העבר או העתיד או ממהרים להגיע לאיזשהו רגע פנטסטי שבאמת חשוב לנו. הדפוסים המולדים הללו שוחקים את איכות החיים שלנו ומדרדרים את תשומת הלב שלנו, היעילות שלנו ויכולת התקשורת שלנו.

 
 
מה באמת קורה במוח 2
 
 
 
מדיטציית מיינדפולנס היא כלי שיכול לסייע לנו לחיות את חיינו בזמן אמיתי. מחקרים הוכיחו כי מדיטציית מיינדפולנס יכולה להגן על מוחנו מנזקי הזמן. אנשים המתרגלים מדיטציה זו מראים נפח מוח מוגבר באזורים חשובים כגון ההיפוקמפוס, הקורטקס הפרה-פרונטלי והאונה הטמפו-פריאטלית. אזורים אלו הכרחיים לזיכרון, לשליטה עצמית, אמפתיה ותפקודים ביצועיים- מנהליים.
כמו כן הוכח כי למתרגלי מדיטציית מיינדפולנס בשנות החמישים לחייהם יש נפחי מוח זהים לאלו הצעירים מהם ב-7.5 שנים.

 
 
 
 
קל ללמוד איך לתרגל מדיטציית מיינדפולנס והיא אינה דורשת קרבה לדת או איזשהו הכרח רוחני אחר. הטכניקה בסיסית. התחילו בישיבה נוחה ובמתן תשומת לב לרגע הנוכחי. התמקדו בנשימה- זה המקום הקל ביותר להפנות אליו תשומת לב. קחו מס' נשימות עמוקות ושימו לב למקום בגופכם בו הנשימה הכי מורגשת: אולי זה האוויר שנכנס דרך האף, יורד בגרון וממלא את הריאות. אתם יכולים להניח את היד על הבטן ולחוש כיצד החזה עולה ויורד. לאחר מס' נשימות המוח שלכם עשוי לנדוד. זה אך טבעי. כשזה קורה הזכירו לעצמכם שזה נורמלי לחלוטין והחזירו את תשומת הלב לנשימה. התחילו במדיטציה של 5 דקות ביום והגדילו בהדרגה את המשך-5 דקות ביום כל יום למשך שבוע עד שתצליחו לתרגל משך של 20 דקות. לנוחותכם לחצו כאן והתחלו לתרגל.

ומה הקשר של כל זה לעולם העבודה? למשרד? כשמתרגלים מיינדפולנס באופן שוטף מפתחים את היכולת להתרכז באופן משמעותי וללא הסחות דעת.
יכולת זו תסייע לכם להשלים פרויקטים, להקשיב לעמיתים שלכם, ולחשוב באופן אסטרטגי וחד. כאשר אתם נמצאים בתוך הרגע אתם למעשה מביאים את עצמכם השלם למתרחש כאן ועכשיו. לאורך זמן אתם תטפחו את היכולת החשובה להקשיב לדעות שונות ולשמר מידע משמעותי. אתם תחדדו את המודעות שלכם לרגשות שלכם ותדעו להימנע מתגובות חסרות מחשבה.

מדיטציית מיינדפולנס היא תרגיל מנטאלי בעל השפעה ניכרת על הקוגניציה שלכם, הביצועים שלכם והקשרים שלכם עם אחרים.

 
הכתבה התבססה על כתבתה של ד"ר JULIA SAMTON (M.D.) במגזין Inc. ב-8 ביוני 2016.
 
אנו ממליצים בחום להתחיל לתרגל ולהפוך את מדיטציית המיינדפולנס להרגל.